İnternetin ve bilişim teknolojilerinin ve özellikle sosyal medyanın giderek yaygınlaşmasıyla zorbalığın “çevrimiçi” modeli de tartışılmaya başladı: Siber zorbalık. Peki siber zorbalık nedir, özellikleri nelerdir ve siber zorbalıktan nasıl korunmak gerekir?

Uzmanlara göre rasgele ve daha basit motivasyonlarla gerçekleştirilen siber saldırılar yerlerini artık yerini planlanmış, karmaşık ve hedefli saldırılara bırakıyor. Bunlardan biri de "fidye yazılımları". 2019'un en çok konuşulan fidye yazılımlarından biri olan ve Norveçli Aliminyum Devi Hydro'yu etkilen LockerGoga'nın olay incelemesi, siber güvenlik uzmanları için önemli bir vaka çalışması oluşturuyor. 

Siber saldırılar giderek daha fazla gelişiyor ve Nesnelerin İnterneti dünyasının hacmi genişledikçe saldırganlar yeni açıklar keşfediyor. Bu çerçevede, özel sektör ve akademi dünyasında en sık konuşulan konulardan biri de yapay zekâ (AI) teknolojisinin siber dünya ve bu bağlamda siber güvenliği ve tehditleri nasıl dönüştüreceği.

Dijital dönüşümden derinden etkilenen kritik altyapılar siber risklere ve saldırganlara karşı doğrudan tehdit altında. Öte yandan, son dönemde jeopolitik gerginliklerin artmasına paralel olarak, kritik altyapılardaki siber güvenlik tehditleri önemli bir araştırma konusu haline geldi. Acaba kritik altyapılar “dijital soğuk savaşın” yeni unsuru haline mi geldi?